Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Korumalı Tarım Sistemi içerisinde anılan Toprak işlemesiz tarımın yaygınlaşması kapsamında 2024 üretim sezonu Toprak İşlemesiz buğday ekimleri yapıldı. Ekimler teknik personellerin kontrolünde yapıldı. Merkez ilçesine bağlı Sarımbey Köyü’nde yapılan ekime İl Müdürü Tanju Özkaya katıldı. Sarımbey köyünde yapılan ekimde çiftçi İbrahim Sert şunları söyledi:

Toprak Islemesiz Tarim 1 1
Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor 11
Toprak Islemesiz Tarim 2 1
Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor 12


“İl Tarım Orman Müdürlüğü teknik personeli rehberliğinde 2 yıl toprak işlemesiz olarak ekim denemeleri yaptım. Toprak işlemesiz olarak ekimin faydasını gördüğümden dolayı doğrudan ekim mibzeri aldım. Bu yıl arazimin büyük çoğunluğunu toprak işlemesiz olarak ekiyorum. Diğer çiftçi arkadaşlara da tavsiye ediyorum” dedi.

Toprak Islemesiz Tarim 3 1
Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor 13
Toprak Islemesiz Tarim 4 1
Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor 14


İl Müdürü Tanju Özkaya toprak işlemsiz olarak yapılan ekim ve demonstrasyonlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu ekim sisteminde toprağa herhangi bir toprak işleme aleti ile işleme yapılmadan ekip biçilmekte diğer tarımsal faaliyetlere normal olarak devam edilmektir. Toprak işleme ile uğraşılmadığından çiftçi açısından zaman, işgücü ve önemli girdilerden olan yakıttan tasarruf sağlanmaktadır. Daha az yakıt tüketiminden dolayı doğaya karbon salınımı azalmaktadır. En önemlisi bitki artıkları toprak yüzeyinde kaldığı için toprağın organik madde seviyesi artmakta, toprak erozyonu azalmaktadır. Yani tarım yapılırken aynı zamanda çevrede korunmaktadır. Toprakta organik maddenin artması demek uzun yılları sâri toprağın yapısının iyileşmesi verimin artması toprağı kurağa daha fazla dayanması demektir.

Toprak Islemesiz Tarim 5 1
Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor 15
Toprak Islemesiz Tarim 6 1
Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor 16


Bu sistemin yaygınlaştırılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaptığımız eğitim, yayım ve demonstrasyon çalışmalarımız neticesinde bu yıl 2 çiftçimiz doğrudan ekim mibzeri aldı. Bunlardan bir olan Sarımbey köyünden önder çiftçimiz İbrahim Sert ile ekim yapıyoruz. Çiftçilerimizin bu sistemdeki en büyük endişesi verim kaybıdır. Yıllardır ilimizde yaptığımız ekimlerde gördük ki bu sistem yapılan ekimlerde verim kaybı olmamaktadır. Hatta birçok yerde geleneksel işlemeli tarıma göre daha fazla verim alınmaktadır. Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek ve bilgi vermeye hazırız” dedi.

Toprak Islemesiz Tarim 7 1
Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor 17
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Toprak İşlemesiz Tarım Devam Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin