Kışlık Yeşil ve Kırmızı Mercimek Ekimi Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerli mercimek tohumluklarını çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yerli tohumlarla kışlık mercimek demonstrasyon ekimleri Sorgun’a bağlı Karabalı köyünde yapıldı.


Ekim İl Müdürü Tanju Özkaya’nın katılımı ile İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerinin kontrolünde yapıldı. Yapılan demonstrasyonla ilgili olarak İl Müdürü Tanju Özkaya; “İnsan gıdasının en temel besin kaynaklarından olan yemeklik baklagillerini üretiminin artırılması ülkemiz için büyük önem arz etmektedir. İlimiz yemeklik baklagiller üretiminde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde yeşil mercimek üretiminde İlimiz 1. Sıradadır. Bu üretim miktarını daha da artırmak için çalışmalar yapıyoruz.

Mercimek Ekimi Sorgun 1 1
Kışlık Yeşil ve Kırmızı Mercimek Ekimi Yapıldı 7


Son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte temel besin kaynağı olan yemeklik baklagillerini üretiminin artırılması ülkemiz için önem arz etmektedir.
Mercimek konusunda Bakanlığımızın Araştırma Enstitüleri tarafından Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda yeni çeşitler geliştirilmektedir. İl Müdürlüğümüzün görevlerinden biriside yeniş geliştirilen bu çeşitleri çiftçilerimize ulaştırarak tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktır.

Mercimek Ekimi Sorgun 2 1
Kışlık Yeşil ve Kırmızı Mercimek Ekimi Yapıldı 8


Bu çeşitlerden Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan Kışlık Yeşil Mercimek çeşidi olan Yusufhan çeşidi ile Kışlık Kırmızı Mercimek çeşidi Kafkas çeşidinin ekimi yapıldı. İlimizde mercimek ekimi yazlık olarak ilkbaharda yapılmaktadır. Bu çeşitleri ekerek aynı zamanda kışlık olarak ekilen çeşitleri de çiftçilerimize göstermek ve tanıtmak istiyoruz.
Yapılan bu deneme ekimi üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelimiz tarafından takibi yapılacak olup ilaçlama ve bakım çalışmalarının zamanında yapılması sağlanacaktır. Hasat, çiftçilerimizle birlikte yapılacak olup ve sonuçlar duyurulacaktır” dedi.

Mercimek Ekimi Sorgun 3 1 1
Kışlık Yeşil ve Kırmızı Mercimek Ekimi Yapıldı 9

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Kışlık Yeşil ve Kırmızı Mercimek Ekimi Yapıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin