Toprak İşlemesiz Tarım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toprak işlemesiz tarım sisteminin devamı ve yaygınlaşması için 2023 üretim sezonunda Yozgat Tarım İl Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalardan güzel sonuçlar alındı.
Bu üretim sezonunda Yozgat İl Müdürlüğü’nce 5 köyde uygulanan ‘Toprak İşlemesiz’ tarımı yaygınlaştırma çalışmalarında hasatlar yapıldı. Ekimden hasada kadar yapılan üretimler İl Müdürlüğü teknik personellerinin kontrolünde yapıldı.

islemesiz tarim 1
Toprak İşlemesiz Tarım 13


Yapılan toprak işlemesiz üretimlerle ilgili olarak Yozgat Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya şunları söyledi:
“Toprak işlemesiz tarım; Ülkemizde ve İlimizde son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bir tarım sistemidir. Bu ekim sisteminde toprağa herhangi bir toprak işleme aleti ile işleme yapılmadan ekip biçilmekte diğer tarımsal faaliyetlere normal olarak devam edilmektir. Toprak işleme ile uğraşılmadığından çiftçi açısından zaman, işgücü ve önemli girdilerden olan mazottan tasarruf sağlanmaktadır. Daha az yakıt tüketiminden dolayı doğaya karbon salınımı azalmaktadır. En önemlisi bitki artıkları toprak yüzeyinde kaldığı için toprağın organik madde seviyesi artmakta, toprak erozyonu azalmaktadır. Yani tarım yapılırken aynı zamanda çevrede korunmaktadır.
Bu sistemi İlimizde yaygınlaştırmak gayesiyle değişik köy ve arazilerde toprağı işlemeden ekip biçmeye devam ediyoruz. Aynı verimi alıyoruz. Hatta daha fazla verimler de alıyoruz.

islemesiz tarim 2
Toprak İşlemesiz Tarım 14


Sorgun İlçemize bağlı Karabalı Köyü’nde önder çiftçimiz Özcan Arslan ile birlikte 2. Yıldır toprak işlemesiz olarak yaptığımız ekimde 372 Kg/Da verim aldık.
Sorgun Doğankent Köyü’nde önder çiftçimiz Veli Çelik ile yapılan nohut ekimlerinde 160-200 Kg/Da, mercimek ekiminde ise 160 kg/Da verimler aldık.
Merkez Sarımbey Köyü’nde ise önder çiftçimiz İbrahim Sert ile birlikte yaptığımız ekimde ise 553 Kg/Da verim aldık. Aynı mevkideki işlemeli olarak ekilen diğer tarlalardan 450 Kg/Da verim alındı.

islemesiz tarim 3
Toprak İşlemesiz Tarım 15


Toprak İşlemesiz tarımda toprağı hiçbir şekilde işlemeden ekip biçiyoruz. Böylece toprağı işleme masrafından ve alet ekipman kullanımı masrafından kurtulmuş oluyoruz. Aynı zamanda toprağa ve çevreye daha az etki bırakıyoruz. Bu sistem tarım; daha az masraflı, çevreci toprağı ve bitkiyi koruyor. Toprağın nemini daha fazla muhafaza ediyor.

islemesiz tarim 4
Toprak İşlemesiz Tarım 16


Çiftçilerimizin bu sistemdeki en büyük endişesi verim kaybıdır. Yıllardır ilimizde yaptığımız ekimlerde gördük ki bu sistem yapılan ekimlerde verim kaybı olmamaktadır. Hatta birçok yerde geleneksel işlemeli tarıma göre daha fazla verim alınmaktadır.

islemesiz tarim 5
Toprak İşlemesiz Tarım 17


Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek ve bilgi vermeye hazırız” dedi.

islemesiz tarim 7
Toprak İşlemesiz Tarım 18
islemesiz tarim 8
Toprak İşlemesiz Tarım 19
islemesiz tarim 9
Toprak İşlemesiz Tarım 20
islemesiz tarim 10
Toprak İşlemesiz Tarım 21
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Toprak İşlemesiz Tarım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin