Yerli Mercimek Ekildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Yozgat’ta yerli yeşil mercimek üretimin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında İl ve ilçe Tarım Müdürlüğü teknik personelleri kontrolünde Sorgun ve Sarıkaya ilçelerinde yerli mercimek ekimleri yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, yaptığı açıklamada; Yozgat’ın yeşil mercimek üretimi bakımından Türkiye’de 1.sırada olduğunu söyledi.
Özkaya, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İlimizde bitkisel üretimi artırmak için değişik ürün gruplarında Araştırma Enstitüleriyle birlikte çalışmalar yapmaktayız. Bunlardan biride Yeşil mercimektir. Yeşil mercimek üretiminde İlimiz Ülkemizde 1. Durumdadır. Bu üretimi daha da artırmak ve yerli çeşitlerimizi yaygınlaştırmak amacıyla demonstrasyon ekimleri yapıyoruz.

İlimizde çiftçilerimiz, yeşil mercimekte genelde kendi aralarında değişimle ve piyasadan aldıkları tohumluklarla ekim yapmaktadırlar. Oysa Bakanlığımızın araştırma kuruluşlarınca geliştirilmiş olan daha çok verim veren çeşitlerimiz mevcuttur. Bu çeşitleri ilimiz çiftçilerine tanıtarak yaygınlaştırmak ve mercimekte verimi artırarak üretim miktarını daha da artırmak için ilimizde yeşil mercimek ekimini en çok yapıldığı Sorgun ve Sarıkaya ilçelerimizde 4 köyde 5 önder çiftçimizle birlikte 50 dekar alanda demonstrasyon ekimleri yapıldı. Bu ekimlerde Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan çeşitlerden Bozok – Karagül – Meyveci2001 ve Gümrah çeşitleriyle Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Çiftçi çeşitleri Yeşil Mercimek çeşitlerinin ekimlerini yapıldı.

Ayrıca bu ekimlerle birlikte doğayla dost tamamen organik olarak üretimi yapılan Bakanlığımıza bağlı Toprak Gübre ve Su Kaynakları Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafında üretilerek satışı yapılan Rhizobium bakterisi içeren mikrobiyal gübre kullanımı yapıldı. Bu gübrenin uygulanışı da çiftçilerimize gösterildi. Yapılan bu deneme ekimi üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelimiz tarafından takibi yapılacak olup hasatları çiftçilerimizle birlikte yapılarak sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır ”ifadelerini kullandı.

0cc6dcda c800 4d74 a3d4 96a61311777c

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Yerli Mercimek Ekildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin