Sivas Kongre Müzesi’nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Osman Hamdi Bey Odası ‘Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu’ adı altında, Caner Kemahlıoğlu küratörlüğünde 20 sanatçının farklı tekniklerde hazırladıkları 38 eseri sanat izleyiciyle buluştu. Müze bünyesinde Türkiye’ye Müzeciliği Getiren İsim’ başlığı ile doküman ve pano yerleştirmeleri bulunuyor. Sergide yer alan eserler arasında Kemahlıoğlu Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılına Özel eserleri de sergiledi.

Caner Kemahlioglu Sivas 2 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 14
Caner Kemahlioglu Sivas 4 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 15
Caner Kemahlioglu Sivas 7 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 16

Küratörlüğü Caner Kemahlıoğlu tarafından yürütülen proje Sivas kentinin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Valiliği tarafından da destekleniyor. Açılışı Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aziz Erdoğan ve Müze Müdürü ile sanatseverlerin de katılımlarıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Ankara’dan katılan Sanat Direktörü Bilge Özcan yaptı.

Caner Kemahlioglu Sivas 1 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 17
Caner Kemahlioglu Sivas 3 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 18
Caner Kemahlioglu Sivas 5 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 19

15 Aralık 2023 tarihinde, Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu bünyesinde sanat izleyicisiyle buluşan sanatçılar ve eserleri:   

Muhammet Hızır Yüksel -“İlahiyatçı’ya Yeni Yorum”, Metin Aykanat – “Silah Taciri’ne Yeni Yorum”,  Ali Rıza Kanaç – “Şehzade Türbesinde Derviş’e Yeni Yorum”, Özgür Boran Gültekin – “İlahiyatçı’nın Rahlesi”, Şerife Meral Eşmeler – “Yeşil Cami’de Kur’an Dersi” & “Şehzade Türbesinde Derviş” Eserlerine “Kalsedon Taşı Üzerine Yeni Yorum”, Onur Kavas – “Kaplumbağa Terbiyecisi”, “İzzettin Keykavus” ve “Kur’an Okuyan Kız” Çinileri, Dilara Nur Kahraman – “Özel Tasarımı”, “Osman Hamdi Bey Özel İmgesel Yorumu”, Buse Akdoğan – Sivas’ın İlk Müzesi Buruciye Medresesi, Büşra Meydan – “Kur’an Okuyan Kız”, Deniz Serkan Özcan – “Pembe Başlıklı Kız”, Günsu Saraçoğlu – “Deve Kuşu Yumurtası Üzerine İki Müzisyen Kız”, Fadime Yıldırım – “Özgün Posta Pulları”, Erdoğan Paksoy – “Geleceğin Terbiyecisi”, Melih Can – “Ab-ı Hayat Çeşmesi” ve Ayşegül Baş – “Kauçuk Yaprak Üzerine Kur’an Okuyan Hoca Yorumu”.

Caner Kemahlioglu Sivas 6 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 20
Caner Kemahlioglu Sivas 8 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 21
Caner Kemahlioglu Sivas 9 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 22

“Arkeolog ve Ressam olan Osman Hamdi Bey, Sivaslı bir ressam olsaydı Sivas’taki tarihi dokuları ve motiflerini eserlerine nasıl yansıtırdı?” düşüncesiyle yola çıkılarak hazırlanan sergi şuan için 2 ay boyunca Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nde ikinci katta ziyarete açık. 2024 sanat programları içerisinde ise küratörü Caner Kemahlıoğlu bazı sanatçıları ile fuarlarda yerlerini almaya hazırlanıyor.

Caner Kemahlioglu Sivas 10 1
Sivas Kongre Müzesi'nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı 23
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Sivas Kongre Müzesi’nde Osman Hamdi Bey Odası Açıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin