Çiftçiler İcmal Listelerine Cep Telefonlarından Ulaşabiliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce hayata geçirilen uygulama ile ilçede çiftçiler icmal listelerini askıya gitmeden cep telefonlarıyla kolaylıkla kontrol edebiliyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde ilçe tarım ve orman müdürlüğüne kayıtlı 6 bin 800 çiftçi, yıllık icmal listelerine askıya gitmeden kolaylıkla ulaşabilecek. Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü’nün son iki yıldır üzerinde çalıştığı ‘Cepten icmal kontrolü’ uygulaması hayata geçirildi. Sorgun’da bir günde 4 bin 800 çiftçi uygulamadan yaralandı.

DSC 1385
Çiftçiler İcmal Listelerine Cep Telefonlarından Ulaşabiliyor 7

‘Cepten icmal kontrolü’ uygulamasının Türkiye’de ilk kez Sorgun ilçesinde uygulandığını belirten Sorgun İlçe Tarım Müdürü Yusuf Canbolat, uygulamanın çiftçilerce memnuniyetle karşılandığını söyledi. Canbolat, “Normalde eski sistemde çiftçilere verdiğimiz desteklerin yılda 12 icmal listesi yayımlanıyor. Bu listeler ilçe tarım müdürlükleri ile muhtarlıklara asılarak çiftçilere duyuruluyordu. Bu listelerde en fazla bir hafta askıda kalıyordu. Bu süre de çiftçimiz için yetmiyordu. Ayrıca Sorgun’daki 6 bin 800 çiftçinin nereden baksanız 5 bini Sorgun merkezde ikamet ediyor. Köylerde oturan çiftçi sayımız çok az. Duymaları neredeyse imkansız gibiydi. Biz de bunu internet üzerinden yayınlamaya karar verdik. Vatandaşlarımız çok basit bir şekilde internet sitemizden bu uygulamada faydalanabilirler. Uygulama vatandaşlarımız tarafından yüzde yüz olumlu karşılandı” dedi.

DSC 1387
Çiftçiler İcmal Listelerine Cep Telefonlarından Ulaşabiliyor 8

Çiftçilerin kimlik numaralarıyla Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün internet sitesinden icmal listelerini kontrol edebileceklerini söyleyen Canbolat, “Biz zaten 6 yıldır online sistemi kullanıyorduk ancak geliştirilip şimdiki halini alması 2 yıllık çalışmamız sonucu ortaya çıktı. Biz SMS ve online olarak 6 yıldır çiftçilerimize icmallerini duyuruyorduk. Eskiden alfabetik sıra ile liste gidiyordu şimdi kimlik numaraları ile sorgulatarak icmallerine bakabiliyorlar. Uygulama ile bir günde 4 bin 800 kişi icmallerine cep telefonlarıyla erişim sağladı” şeklinde konuştu.

Cepten Icmal Listesi Sorgun 3
Çiftçiler İcmal Listelerine Cep Telefonlarından Ulaşabiliyor 9

Kaynak: İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Çiftçiler İcmal Listelerine Cep Telefonlarından Ulaşabiliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin