Atauzder Genel Başkanı Mustafa Gündeşli Açıklamalarda Bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman Çavuşlar aktif görevdeyken, meslekten ayrılması gerektiğinde veya emekli olduktan sonra bazı sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Seslerini duyurmak için kurdukları ‘Atauzder’ ile meslekte yaşadıkları durumları dile getirebiliyorlar. Atauzder Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, Uzman Çavuşların sesi olmaya devam ediyor. Gündeşli’nin en son yaptığı açıklama şöyle:


“Emekli Uzman Çavuşlar, terörün ve çatışmaların en yoğun olduğu dönemlerde 1986 – 1998 yılları arasında görev yapmışlardır. Pkk’lıların kökünü kazıyan Uzman Çavuşlar 45 yaşında mecburi bir şekilde en düşük memur maaşı kat sayısıyla emekli edilmişlerdir.45 yaş mağduru Emekli Uzman Çavuşlar 1 derece, 3600 ek gösterge ve temsil tazminatı talep edilmektedir.

Aktif görevdeki uzman çavuşların özlük hakları ile ilgili sorunlar; Sağlık yönetmeliği, tayin yönetmeliği, kıdemlerin rütbeden sayılmaması ve diğer özlük haklarının düzeltilmesiyle beraber kadroya geçirilmeyi beklemektedirler. Bu düzenlemelerle beraber binlerce profesyonel mesleklerini devam edeceklerini düşünmekteyiz. Sadece Uzman Çavuşların talebi geleceğe umutla bakmak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü canla başla korumaktır.

Uzman Çavuşlar görevini bırakmak zorunda kalıyor. Çünkü 1986 yılında çıkarılan 3269 sayılı Uzman Erbaş kanununda hiçbir düzenleme olmadığı gibi şartlar daha da kötüleşmiştir. Özlük haklarında iyileştirilme yapılmadığından kaynaklı yıllarca mobbing baskısı altında görev yapmak zorunda kalmışlardır. Yurt içi ve yurt dışında en kritik bölgelerde görev yapan Uzman Çavuşların özlük haklarında iyileştirme yapılmadığından kaynaklı görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.
Dünyanın en zor savaş tekniği olan meskûn mahal muharebelerinde en önde görev yapan Eski Uzman Çavuşlar 3269 sayılı uzman erbaş kanunun yetersiz olmasından kaynaklı mobbing baskısı ile görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.

Atauzder Mustafa Gundesli 1
Atauzder Genel Başkanı Mustafa Gündeşli Açıklamalarda Bulundu 5


Binlerce profesyonel Eski Uzman Çavuş yıllarca askerlik mesleği yaptığından dolayı sivil hayatta işsiz kaderine terk edilmişlerdir. 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5’inci maddesinde “Uzman Erbaşların 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 92’nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için 2016 yılından önce 2 yıl olan hizmet yılın 2016 yılından sonra 7 yıl olarak değiştirilmiştir. Bu kanuna istinaden devlet eliyle uygun kadrolara referanssız bir şekilde atama beklemekteyiz.


Devletimizden beklentimiz; Emekli Uzman Çavuşların geriye dönük haklarının verilmesi, görev yapan Uzman Çavuşların 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri kanuna tabi olması ve Eski Uzman Çavuşların kanunen verilmiş haklarının devlet eliyle atamalarının yapılmasını beklemekteyiz” diyerek taleplerini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Atauzder Genel Başkanı Mustafa Gündeşli Açıklamalarda Bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. #EskiUzmanÇavuşlar
  🇹🇷ESKİ UZMAN ÇAVUŞLAR HAK ARAYIŞINDA

  Cevapla
 2. #EskiUzmanÇavuşlar
  🇹🇷ESKİ UZMAN ÇAVUŞLAR HAK ARAYIŞINDA

  Cevapla
 3. 8 Mart 2024, 17:22

  #EskiUzmanÇavuşlar
  #EskiUzmanÇavuşlariçinAdalet

  ESKİ UZMAN ÇAVUŞLAR HAK ARAYIŞINDA
  🇹🇷🇹🇷🇹🇷

  Cevapla
 4. 8 Mart 2024, 17:22

  #EskiUzmanÇavuşlar
  #EskiUzmanÇavuşlariçinAdalet

  ESKİ UZMAN ÇAVUŞLAR HAK ARAYIŞINDA
  🇹🇷🇹🇷🇹🇷

  Cevapla
Bizi Takip Edin